Bóbr - pomocny drwal, czy wandal terenów uprawnych ?
Według badań Głównego Urzędu Statystycznego liczebność bobrów w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła do ok. 55 000. Ten nagły wzrost to efekt Programu Aktywnej Ochrony Bobra Europejskiego. Tak duża populacja bobra przyczynia się również niestety do szkód wyrządzanych na terenach rolniczych. Dlatego też od dłuższego czasu zarówno hodowcy, rolnicy, jak i myśliwi starają się znaleźć najlepsze rozwiązania na ochronę swoich hodowli i upraw przed niszczycielskim działaniem bobrów, dbając przy tym o ich bezpieczeństwo.
Mimo iż bóbr jest zwierzęciem pięknym oraz traktowanym przez ludzi jako inżynier i budowniczy, to jest również jednym z największych szkodników. Poprzez budowane przez bobry tamy na rzekach, strugach, często zalewane są pola uprawne i tereny leśne. Ścinane przez bobry drzewa mogą powodować podtapianie dróg jezdnych lub blokować rowy melioracyjne, których zadaniem jest odprowadzanie wód deszczowych spływających z bezpośrednio drogi. Bobry stanowią bardzo duże zagrożenie dla hodowców ryb. Poprzez budowanie tam w stawach rybnych blokują prawidłowy przepływ oraz poziom wody, co w najgorszym przypadku może powodować śnięcie ryb. Problem z bobrami często dotyczy także osób posiadających szkółki leśne czy sady owocowe, w których szkodniki potrafią wygenerować również wysokie straty. W poniższym artykule spróbujemy przekazać Państwu bezpieczny i najbardziej skuteczny sposób na ochronę przed bobrami.
Bóbr - charakterystyka i występowanie.
Dorosły bóbr osiąga do 100-110 cm długości, a jego waga to ok. 30 kg. Bóbr wiedzie nocny tryb życia i jest zwierzęciem, które prowadzi ziemnowodny tryb życia. Warto wspomnieć, że bóbr jest zwierzęciem bardzo czystym. Po każdym wyjściu z wody dokładnie dokładnie strzepuje nadmiar wody i czyści swoje futro. Można go spotkać na terenie całej Polski. Jest on jednym z największych przedstawicieli gatunku gryzoni. Dlatego też niezwykle ważnym elementem jest wybór odpowiedniego sposobu na ochronę naszych terenów czy upraw. Na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań dotyczących ochrony przed bobrami: pułapki na bobry (żywołapki), czy zwykłe ogrodzenia z siatki. Jednak jedną z najbardziej skutecznych metod ochrony upraw i stawów hodowlanych przed bobrami (jak również przed innymi szkodnikami) są ogrodzenia elektryczne przeciw bobrom, które w ochronie długofalowej, są o wiele mniej kosztowne oraz wymagają o wiele mniejszego wkładu pracy włożonego w ich budowę.
Pastuch elektryczny skutecznym zabezpieczeniem przed bobrami.
Ogrodzenie elektryczne na bobry lub inaczej mówiąc pastuch na bobry, to rozwiązanie które w sposób skuteczny ochroni sady lub inne uprawy przed bobrami, czy też innymi szkodnikami. Pastuch powinien być dostosowany do rozmiarów szkodnika. Dlatego też stosując pastuch przeciw bobrom do ochrony np. stawów musimy zastosować kilkudziesięciocentymetrowe ogrodzenie. Elektryzator, który generuje impulsy elektryczne, w razie zetknięcia szkodnika z pastuchem wytwarza silny impuls elektryczny, który odstrasza bobra w sposób efektywny, aczkolwiek bezpieczny dla zwierzęcia. Taki krótkotrwały wstrząs elektryczny powoduje, że bóbr zapamiętuje miejsce, w którym został porażony prądem i omija je z daleka. Istotną sprawą jest dobór odpowiedniego elektryzatora. W przypadku ochrony przed bobrami najbardziej adekwatne będzie zastosowanie elektryzatora o minimalnej energii wyjściowej impulsu równej 3J.Zaleca się jednak, aby pastuch elektryczny na bobry miał energię impulsu na poziomie 4,5 - 5J. Polecany model akumulatorowy to Chapron Berger Magnum 3J, natomiast najlepszym wyborem zasilanym z sieci 230V będzie Chapron SEC10000 5J.
Prawidłowo skonstruowany pastuch przeciw bobrom powinien być wyższy niż zwierzę, a jego linie poprzeczne powinny być instalowane na takiej wysokości, aby bóbr czy też inny szkodnik nie mógł się przez nie przedostać. Wskazane jest, aby pierwsza linia znajdowała się ~20 cm nad ziemią. Kolejny poziom powinien być zamontowany na wys. ~45 - 50 cm. Zalecamy, aby przy podczas budowy ogrodzenia jako przewód zastosować linkę stalową lub plecionkę. Tego typu przewody posiadają dużą wytrzymałość na zrywanie i są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Przewody mogą być mocowane na dowolnych słupkach np. paliki polipropylenowe lub słupki z włókna szklanego. Ważne jest, aby ogrodzenie na bobry zawierało także stabilne słupki drewniane, które wzmocnią całą konstrukcję pastucha w kluczowych jego miejscach. Aby zwiększyć żywotność ogrodzenia zalecamy pokryć słupki drewniane impregnatem do drewna, który dodatkowo wzmocni paliki przed niszczycielskim działaniem wody. Tak zbudowane ogrodzenie elektryczne w skuteczny sposób ochroni stawy hodowlane, oczka wodne, czy też różnego rodzaju uprawy rolne i sady przed szkodliwym działaniem pięknych, aczkolwiek uciążliwych dla rolnictwa zwierząt, jakimi są bobry.
Aby ułatwić Państwu stworzenie odpowiedniego zabezpieczenia przygotowaliśmy kompletny zestaw pastucha na bobry na 500 metrów ogrodzenia.
Do czego ma służyć ogrodzenie?
Poradnik ogrodzeń elektrycznych
Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.