Montaż przejść bramowych w ogrodzeniach elektrycznych

Montaż przejść bramowych w ogrodzeniach elektrycznych

Planowanie przejścia bramowego w ogrodzeniu elektrycznym

Przejście bramowe z wykorzystaniem sprężyn
Do budowy przejść przepędowych można wkorzytać sprężynę, elastyczne liny czy specjalne samozwijalne zestawy do przejść.

Każde pastwisko czy inne ogrodzenie wyposażone w system elektrycznego pastucha musi posiadać odpowiednią bramę lub przejście, dzięki któremu będzie można swobodnie i bezpiecznie przechodzić przez ogrodzenie oraz szybko i sprawnie przeganiać stada.

Już w czasie budowy ogrodzenia powinno się dokładnie przemyśleć i zaplanować miejsca, w których utworzone zostaną przejścia, gdzie ludzie, zwierzęta i sprzęt będą miały łatwy dostęp do pastwisk, obór czy stajni. Zaleca się, aby bramy czy przejścia dla zwierząt były umiejscowione w rogach ogrodzenia, gdyż zwierzęta dużo łatwiej odnajdują takie przejścia niż te ulokowane w środku ogrodzenia. W fazie planowanie warto również się zastanowić nad takimi sprawami jak ilość i rodzaj przejść i bram, do czego one będą służyć, jak szerokie mają być oraz kto lub co będzie przechodzić przez te punkty. Odpowiedni dobór właściwego rodzaju przejścia bramowo-przepędowego do typu hodowli oraz przeznaczenia przejścia ma bardzo duże znaczenie w późniejszym sprawnym i bezpiecznym korzystaniu.


Montaż przejścia bramowego do pastucha

Przejście bramowe - schemat połączeń
Wykorzystując właściwe elementy podłączeniowe mamy gwarancję pełnej sprawności elektrycznej przejścia w ogrodzeniu elektrycznym

Przejście bramowe ma za zadanie umożliwić bezpieczne poruszanie się między ogrodzeniem. Z drugiej strony mimo otwarcia przejścia pozostała część ogrodzenia powinna być ciągle podłączona do sieci, aby nie dochodziło do ryzyka uszkodzenia ogrodzenia przez zwierzęta w przypadku braku napięcia.

Brama ogrodzenia elektrycznego wymaga zastosowania kilku niezbędnych elementów połączeniowych. Najważniejsze to izolowany hak wraz ze sprężyną lub liną, które będą stanowić barierę całej bramy. Haki przejścia bramowego powinny być zaczepiane na odpowiednich izolatorach bramowych, które będą utrzymywać połączenie elektryczne między ogrodzeniem a bramą. Izolatory możemy połączyć z przewodami ogrodzenia przy użyciu specjalnych łączeń do przewodów elektrycznych. W zależności od rodzaju przewodów w ogrodzeniu możemy je łączyć przy użyciu:

łączniki typu CLIP do drutu lub plecionki
łaczniki do taśmy elektrycznej pojedyńcze z przewodem
łącznik do drutu lub plecionki łącznik do taśm pojedyńczy z przewodem

Dzięki takiemu rozwiązaniu, mamy pewność, że łączenia będą trwałe i w żaden sposób nie uszkodzimy prowadzonych przewodów. Poza tym łączniki te gwarantują, że jakość połączeń elektrycznych będzie optymalna a impulsy na przejściu będą miały właściwą moc.

Na przeciwległym słupku należy zastosować izolatory, które będą zapobiegać przepływowi prądu do gruntu jak również będą chronić od

Przewód podziemny przejścia bramowego
Podziemy przewód zapewni stałość napięcia na całym pastuchu mimo otwierania przejścia.

impulsów z drugiej części ogrodzenia. Dzięki takiemu połączeniu przejścia, otwierając bramę od strony haka przerywamy dopływ prądu, i zwijając linkę lub sprężynę mamy pewność, że nie zostaniemy porażeni.
Aby zachować ciągłość obwodu w ogrodzeniu elektrycznym należy pod przejściem bramowym przeprowadzić specjalny przewód bramowy podziemny podwójnie izolowany. Należy pamiętać, aby był on przygotowany do przewodzenia prądu o napięciu rzędu kilku tys. Volt. Kabel ten powinien być połączony ze wszystkimi przewodami ogrodzenia elektrycznego po obu stronach przejścia bramowego. Szczegółowy schemat potrzebnych części i wykaz ich połączeń przedstawiono na rysunku poniżej.

Schemat przejścia bramowego w ogrodzeniu elektrycznym
Schemat przejścia bramowego w ogrodzeniu elektrycznym


Podobny system połączeń można również stosować na standardowych bramach z drewna lub metalu. Na izolatorach do drewna lub długich izolatorach do metalu zamocowanych do bramy rozciągamy przewód elektryczny. Może być to plecionka lub zwykły drut do pastucha. Przewód podobnie podłączany jest do ogrodzenia przy użyciu specjalnych łączników. Należy tylko pamiętać, aby użyć odpowiednio długi łącznik, który nie zerwie się podczas otwierania bramy. Szczegółowy schemat obrazuje rysunek poniżej.

Schemat montażu bramy w ogrodzeniu elektrycznym
Schemat montażu bramy w ogrodzeniu elektrycznym




W celu doboru właściwych przejść bramowo-przepędowych zapraszmy do zapoznania się artykułem:
Rodzaje przejść bramowo-przepędowych.
Pozwoli on Państwu zdecydować, jaki wybrać typ przejścia w ogrodzeniu elektrycznym.


Skontaktuj się z konsultantem +48 62 739 40 70 Infolinia pon-pt (7:00 - 16:00) / sobota (8:00 - 14:00)

Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.

Załóż konto

Nie posiadasz konta? Zarejestruj się!

Zarejestruj się

Zakładając u nas konto, możesz m.in. otrzymywać informację o nowościach, wyprzedażach oraz robić zakupy szybciej, bez wpisywania danych do wysyłki