Słów kilka o wydrach.
Występująca w Polsce, wydra europejska, to niewielki drapieżnik należący do rodziny łasicowatych. Wydra występuje praktycznie na całym świecie, głównie dzięki możliwości pokonywania dużych obszarów wodnych, co zawdzięcza swoim znakomitym umiejętnościom pływackim. Wydry są ściśle związane ze środowiskiem wodnym. Często można je spotkać nad brzegiem Bałtyku, nad brzegami rzek, potoków, stawów i jezior. Chociaż ich głównym pożywieniem są ryby, to nie pogardzą również gryzoniami, ptakami wodnymi i błotnymi. W Polsce wydry znajdują się pod częściową ochroną. Wielu właścicieli stawów hodowlanych oraz oczek wodnych boryka się z problemem grasujących wydr. Duża liczba ryb oraz łatwy dostęp do akwenów sprawiają, że takie miejsca stanowią łakomy kąsek dla tych drapieżników.
Jak zabezpieczyć staw przed wydrą ?
Ochrona stawów przed wydrami nie jest prostym zadaniem. Wydra jest w stanie wyrządzić wysokie szkody w stawach rybnych. Szacuje się, że jest ona w stanie zjeść ponad 2 kg ryb w ciągu dnia. Stosowanie pułapek, odstraszaczy czy trutek, to rozwiązania tymczasowe, nie zawsze skuteczne i na pewno nierozwiązujące problemu. Najlepszą receptą na pozbycie się wydry jest budowa pastucha elektrycznego.
Ogrodzenie elektryczne na wydry powinno przebiegać blisko linii brzegowej danego stawu lub oczka wodnego. Oczywiście pod żadnym pozorem słupki, po których biegną przewody pastucha, nie mogą znajdować się w wodzie. Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest czas trwania impulsu elektrycznego, który urządzenie generuję co 1 sekundę. Wydra, jako szybkie i zwinne zwierzę mogłaby prześlizgnąć się pomiędzy przewodami ogrodzenia, dlatego ważne jest, aby odstępy między poszczególnymi poziomami były niewielkie - ok. 10 - 15 cm. Na samym dole artykułu znajduje się graficzne przedstawienie zalecanych wysokości poziomów w pastuchu elektrycznym. Odpowiednia gęstość pomiędzy przewodami sprawi, że nasz pastuch przeciw wydrom skutecznie uniemożliwi im dostęp do chronionych obiektów wodnych.
Kompletujemy ogrodzenie elektryczne na wydry.
Czas na kilka słów o przewodach, jakie należy użyć podczas ochrony oczek wodnych i stawów przed wydrą. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj użycie plecionki, która zapewnia właściwe naprężenie oraz którą łatwo ponownie naciągać po upływie czasu. Innym możliwym wyjściem jest użycie drutu lub linki stalowej. Chociaż różnica cenowa pomiędzy tymi dwoma produktami jest znaczna, to linka stalowa stanowi rozwiązanie na wiele sezonów, w przeciwieństwie do zwykłego drutu ocynkowanego, który z biegiem czasu opada, tracąc swoją sprężystość. Do naprężania linki, drutu oraz plecionki polecamy specjalny napinacz przewodów elektrycznych wraz z kierownicą. Alternatywnym rozwiązaniem do linki stalowej i drutu jest tutaj wykorzystanie specjalnej siatki ogrodzeń elektrycznych z małym oczkiem, które uniemożliwi wydrze przedostanie się na teren ogradzanego akwenu wodnego.
Kolejnym komponentem naszego ogrodzenia (w zależności od dostępności sieci) jest elektryzator sieciowy lub elektryzator akumulatorowy. Wybór silnego urządzenia generującego impuls ma kluczowe znaczenie przy budowie pastucha elektrycznego na wydry. Silny impuls sprawi, że ogrodzenie będzie miało mniejszą wrażliwość na przerastanie linii ogrodzenia (trawa, chwasty), a także wyższą skuteczność w odstraszaniu wydry. Z racji tego, że ciało wydry jest często wilgotne po wyjściu z wody, po zetknięciu z ogrodzeniem elektrycznym odczuwa ona siłę impulsu elektrycznego jeszcze dotkliwiej. W rezultacie zapamiętuje takie doświadczenie i trzyma się z dala od miejsca jego zdarzenia.
Do czego ma służyć ogrodzenie?
Poradnik ogrodzeń elektrycznych
Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.